مدیر2

مدیر2

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین تراشیون:
کارشناس رسانه ملی مؤلفه‌های معیار مادر را از منظر شرع مقدس اسلام تشریح کرد و گفت: سلامت جسمی از اولین ویژگی‌های مادر موفق در تربیت کودک است؛ بنابراین عمده مادرانی که در سیر تربیت کودک مبتلا به بیماری خاصی می‌شوند عموماً کارکردهای تربیتی آن‌ها کاهش می‌یابد بر این اساس مادرانی که در مسیر زندگی از خود مراقبت نمی‌کنند در تربیت کودک خود با بازخوردی نامطلوب مواجه خواهند شد.
 حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید علیرضا تراشیون دیروز در برنامه زمزم معرفت که در شبستان بزرگ امام خمینی(ره) آستان مقدس حضرت معصومه(س) برگزار شد به تبیین و تشریح مبانی تربیت کودک در الگوی زیست معیار اسلامی پرداخت و عنوان داشت: وجود یک مادر موفق از اساسی‌ترین مؤلفه‌های تربیت موفق از منظر شرع مقدس اسلام است.
پنج شنبه, 30 دی 1395 ساعت 12:30

گرامیداشت روز جهانی حجاب در ایرلند

مؤسسه آموزش عالی فناوری «واترفورد» در ایرلند به مناسبت روز جهانی حجاب برنامه‌های مختلفی با هدف تقویت شناخت درمورد حجاب و پوشش زنان مسلمان برگزار می‌کند.
مؤسسه فناوری واترفورد روز اول فوریه (۱۳ بهمن ماه) همزمان با روز جهانی حجاب فرصتی فراهم آورده تا زنان غیرمسلمان بتوانند برای یک روز حجاب را امتحان کنند و با زنان مسلمان همنشینی و گفت‌وگو داشته باشند.

پنج شنبه, 30 دی 1395 ساعت 11:54

کتاب «چرا زن شدم؟»

کتاب حاضر برگرفته از مهم ترین سوالات بانوان است که در آن نویسنده ضمن بررسی ارزش زن در قبل و بعد از اسلام سوالاتی پیرامون تفاوت های زن  ومرد را نیز پاسخ گفته و مورد تحلیل و بررسی قرار داده است.

در این کتاب نویسنده تلاش کرده تا با بهره گیری از مثال ها و حکایت ها و ارائه ی الگوهای متناسب ، موضوعات مورد بررسی را به گونه ای روان و مناسب برای سطح علمی عموم دختران و زنان جامعه ارائه دهد.

مدیرکل ارتباطات و همکاری های حوزه علمیه خواهران از برگزاری نشست هم اندیشی اساتید مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با مسئولان حوزه علمیه خواهران در سی ام دی ماه سال جاری خبر داد.

اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، از برگزاری نشست هم اندیشی اساتید مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با مسئولان مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران در سی ام دی ماه سال جاری خبر داد و گفت: مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران در بیستمین سال تأسیس خود و در راستای معرفی ظرفیت ها، توانمندی ها و دستاوردهای این مرکز اقدام به برگزاری نشست هایی با گروه ها، اشخاص و نهادهای گوناگون کرده که نشست با اساتید مجمع عمومی جامعه مدرسین از جمله برنامه ها می باشد.


مدیر اجرایی مرکز نشر هاجر از اجرای طرح هدیه افضل در مدارس علمیه خواهران کشور خبر داد.

 احمد شایانفر، مدیر اجرایی مرکز نشر هاجر  گفت: انتشارات مکتب وحی تعداد 370 جلد کتاب از مجموعه آثار آیت‏ الله سید محمدحسین حسینی طهرانی را در این طرح به کتابخانه مدارس علمیه خواهران اهداء نمود.

والدین مسلمانی که حاضر نبودند دخترانشان در کلاس‌های شنای مختلف شرکت کنند، قصد راه اندازی یک مدرسه خصوصی اسلامی در سوئیس را دارند.

 والدین مسلمان سوئیسی که به شرکت دخترانشان در کلاس‌های مختلط شنا معترض بودند اعلام کردند که یک مدرسه اسلامی خصوصی راه اندازی خواهند کرد.

پس از اینکه دادگاهی در سوئیس شرکت کلاس آموزش شنای مختلط را برای دختران مسلمان اجباری اعلام کرد، این خانواده مسلمان سوئیسی عهد کردند که یک مدرسه اسلامی خصوصی برای تفکیک پسران از دختران تشکیل دهند.
 

آیت الله جوادی آملی در دیدار با جمعی از اساتید حوزه علمیه خواهران گفت: در مراحل علمی، هر کمالی برای مرد باشد برای زن نیز هست و زن می تواند مجتهد و فقیه نامی باشد.

جمعی از اساتید برجسته حوزه علمیه خواهران با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با آیت الله جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

آیت الله جوادی آملی در این دیدار اظهار داشت: دین برای تکامل انسان است و خداوند دین را برای همه انسانها آورده است از آن جهت که انسان است و نه اینکه مرد یا زن است و وظایف زن و مرد را بر اساس خصوصیت های بدنی آنها مشخص نموده است.

اکنون 25 نشریه ویژه زنان در کشور فعالیت دارند و 40 درصد از مدیران مسئول رسانه‌ها زن هستند. دستاورد این تحول، اشتغال زنان و افزایش روایت‌ها و تصویرهای زنانه در رسانه‌های مختلف بوده است. سیاست‌های رسانه‌ای هم تحت‌تأثیر حضور زنان در رسانه‌ها قرار گرفته است. افزایش حضور و مدیریت زنان و ارتقای جایگاه زنان و خانواده در رسانه‌ها، فرصتی است که می‌تواند زنان و خانواده را با ارزش‌های جامعه همگام سازد

گفت‌وگو با دکتر زهره الهیان، نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون زنان مجلس هشتم

در سال‌های اخیر شاهد تصویب قوانین مختلفی که در ظاهر به نفع زنان است بودیم؛ قوانین افزایش مرخصی زایمان، مرخصی شیردهی و کاهش ساعت کاری نمونه‌ای از قوانین مرتبط با زنان است که در مجلس تصویب شد ولی در مرحله اجرا همواره با مشکلاتی جدی روبه‌رو است. برای بررسی علل این اتفاق و راهکارهای خروج از این مشکل به‌طوری‌که باعث ناامنی شغلی زنان نشود، به سراغ دکتر زهره الهیان، نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون زنان مجلس هشتم رفتیم و با ایشان به گفت‌و‌گو نشستیم که آن را در ادامه می‌خوانید.-    در حال حاضر قوانین مختلفی در راستای اعطای تسهیلات به زنان شاغل مثل مرخصی زایمان، ساعت شیردهی یا کاهش ساعت کاری زنان دارای شرایط خاص وجود دارد؛ اما در حیطه اجرا می‌بینیم که تقریبا تمام این قوانین بی‌اثرند. در بخش دولتی گاهی در متن قانون بی‌اثر می‌شوند و گاهی در متن ابلاغیه‌ها به شکلی ابلاغ می‌شوند که بی‌اثر شوند. در بخش خصوصی هم به‌طور کلی ضمانتی برای اجرای آن‌ها وجود ندارد. ما به عنوان زنان شاغلی که با زنان شاغل دیگر نیز در ارتباط هستیم، چنین تصویری را از وضعیت شغلی زنان داریم. در درجه آیا شما با این تصویر موافق هستید و ثانیا چه مشکلی باعث پایین بودن ضمانت اجرایی تا این حد می‌شود و قوانین را ناکارآمد می‌کند؟

 این هنرمند و واقف خیراندیش، ضمن معرفی آثار و سبک هنری خود، دانشگاه تهران را به ‌عنوان امین برای حفظ این آثار دانست و 50 اثر ارزشمند و فاخر خود را وقف دانشگاه تهران کرد.
محمود نیلی احمدآبادی، با اشاره به اینکه سابقه دانشگاه تهران، نشان‌دهنده این است که مطابق نظر و خواست واقفان عمل کرده، گفت: ما در گذشته سازمانی تحت عنوان وقف در دانشگاه تهران نداشتیم و درحال حاضر چنین سازمانی تأسیس و به لحاظ شرعی، اخلاقی و حقوقی در صدد این است که در راستای نیت واقفین عمل کنیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: مراکز دولتی و حاکمیتی باید در خط مقدم ترویج عفاف و حجاب در کشور باشند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمود رجبی با اشاره به نگرانی و دغدغه علما، مراجع و متدینین نسبت به گسترش بدحجابی در جامعه اسلامی اظهار کرد: بی‌شک بدحجابی و بی‌عفتی ریشه بسیاری از مفاسد اجتماعی و اخلاقی است، از این رو هر کس در هر مقام و جایگاهی که هست باید به سهم خود در مقابله با این مسئله نامطلوب بکوشد.

پنج شنبه, 23 دی 1395 ساعت 07:11

برقع در مراکش ممنوع شد

 مراکش فروش، تولید و واردات برقع را به این کشور ممنوع اعلام کرد. تاکنون هیچ بیانیه رسمی در این خصوص از سوی دولت منتشر نشده است؛ اما تعدادی از مقامات این کشور اعلام کردند این تصمیم بخاطر مسائل امنیتی اتخاذ شده است. 
 
بنابر اعلام این مقامات، افراد 48 ساعت زمان دارند تا از شر محصولات برقع خود خلاص شوند. یک مقام ارشد وزارت کشور  مراکش صحت این خبر را در وبسایت خبری "Le360" تأیید کرد و گفت: سارقان تاکنون چندین بار از این نوع پوشش برای انجام جرم و جنایت استفاده کرده اند.

حجت الاسلام غلامرضا شرافتی گفت: حضرت معصومه(س) به عنوان یک مبلغه و مجتهده در جامعه زمان خودش نقش آفرینی نمود و در این راه زحمات زیادی را متحمل گردید.

حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا شرافتی صبح دیروز  در مراسم سالروز وفات حضرت معصومه که  در سالن اجتماعات مدرسه علمیه امام صادق (ع) برگزارشد به سجایای اخلاقی این بانوی بزرگوارپرداخت واظهار کرد: حضرت معصومه (س) از  فضایل و کمالات اخلاقی همراه  بود و بعد از حضرت زهرا (س) از جهت گستردگی  شفاعت، هيچ بانویی به شفيعه محشر حضرت معصومه (س) نمی رسد که  اين نشأت گرفته از مکتب حضرت فاطمه زهرا(س) می باشد.

حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام در اول سال 173 هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود. پدرش امام هفتم شیعیان حضرت موسی بن جعفر(ع) و مادرش نجمه خاتون بود که به علت پاکی و طهارت نفس به او طاهره می‌گفتند.

حضرت معصومه(س) در 28 سالگی و در روز دوازدهم ربیع الثانی سال 201 هجری قمری در قم رحلت کرد که امروز بارگاه ملکوتی و مرقد مطهرش همچون خورشیدی در قلب شهرستان قم می‌درخشد و همواره فیض بخش و نورافشان دلها و جان‌های تشنه معارف حقانی است.

آن حضرت در واقع بتول دوم و جلوه‌ای از وجود حضرت زهرا سلام الله علیها بود، همچنین در طهارت نفس امتیازی خاص و بسیار والاداشت که امام هشتم برادر تنی آن حضرت او را که نامش فاطمه بود، «معصومه» خواند و فرمود: «من زار المعصومة بقم کمن زارنی»؛ کسی که حضرت معصومه(س را در قم زیارت کند مانند آن است که مرا زیارت کرده است.

مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران درپی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیام تسلیتی صادر کرد.

در متن این پیام آمده است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال عالم مجاهد و انقلابی یار دیرین بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام راحل (قدس سره) و همراه صمیمی ولی امر مسلمین حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای (مد ظله العالی)، مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی (ره) موجب تالم گردید آن فقید سفر کرده بیش از نیم قرن در مبارزات سیاسی و انقلابی حضور فعال داشت و بارها متحمل زندان و شکنجه شد.

مسلمانان برای حضرت عیسی و مادر او حضرت مریم احترام بسیاری قائلند و حضرت مریم از جهات بسیاری الگو و الهام‌بخش مسلمانان است.
در ایّام کریسمس و موسم تعطیلات مسیحیان به سر می‌بریم. اما متأسفانه گاهی اقدامات خشونت‌آمیز، تروریسم و جنایت‌های بی‌رحمانه‌ای که اتّفاق می‌افتد شیرینی این لحظات شاد و فرح‌بخش را به تلخی تبدیل می‌کند.

ما مسلمانان کریسمس را جشن نمی‌گیریم، اما از صمیم قلب برای تمام خواهران و برادران مسیحی خود کریسمس شاد و آرامی آرزو می‌کنیم.

شاید خیلی‌ها ندانند که ما مسلمانان برای حضرت عیسی (علیه‌السّلام) و مادر گرامی ایشان حضرت مریم (علیهاالسّلام) عشق و احترام بسیاری قائل هستیم و این دو شخصیت الهی از جهات بسیاری الهام‌بخش ما مسلمانان هستند. در اینجا من به شش نکتۀ مهمّی که دربارۀ حضرت مریم در قرآن کریم ذکر شده است اشاره می‌کنم:
1. نام «مریم» 34 مرتبه در قرآن ذکر شده است.
1049.jpg
نمايشگاهي از اسناد تاريخي و كتاب‌هاي چاپي با موضوع حجاب، در كتابخانه مركزي آستان قدس رضوي گشايش يافت.

نشست «راه‌های توانمندسازی دختران در مقابل گرایش به عرفان‌های کاذب»، سه‌شنبه 21 دی‌ماه در خبرگزاری فارس برگزار می‌شود.

در عصر بازگشت انسان به معنویت یا بازگشت معنویت به زندگی بشر به سر می‌بریم؛ اما نگاهی به روند شتاب‌زده و گسترده معنویت‌گرایی که بیش از چند دهه از عمر آن نمی‌گذرد، به وضوح نشان می‌دهد با پدیده انفجار معنویت رو به رو هستیم.

انسان مدرن که به سختی، دور از معنویات نگه داشته می‌شد و در تمدنی زندگی می‌کرد که غیر از جهان و زندگی مادی برای چیز دیگری ارزش قائل نبود، حریص، عجول و عنان گسیخته به معنویات روی آورده و همانند مردمانی که در قحطی به سر می‌برند و انبار نانی یافته‌اند، سنت های کهن عرفانی و معنوی را برگرفته، هر کس تکه یا تکه‌هایی از مکاتب مختلف را چنگ زده، می‌کوشد روح تشنه خود را با آن سیراب کند.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در پی اقدام شایسته خانم "ایلهان" که در پارلمان ایالتی آمریکا به عنوان نماینده، مراسم تحلیف را با قرآن مجید بجا آورد تقدیر و تشکّر کردند.

 متن نامه تقدیر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی که دفتر این مرجع تقلید منتشر کرده است  به شرح ذیل است:

 حجت‌الاسلام محمد قاسمی‌زاده، امام جمعه موقت کرمان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر کرمان، کشف حجاب توسط رضاخان را توطئه شوم و اسف‌بار دانست و گفت: حجاب جزء امور ضروری دین اسلام است که باید به آن تأکید و توجه شود.وی به آثار سوء متعدد بی‌حجابی و بدحجابی در جامعه اشاره کرد و افزود: سستی نظام خانواده، کاهش میزان فعالیت و کیفیت کار را از مهمترین آثار بدحجابی می‌توان دانست.
حجت‌الاسلام قاسمی‌زاده بیان کرد: بی‌حجابی و بدحجابی از سیاست‌های شوم دوره گذشته بود که امروز به یک اهرم و ابزار برای دشمنان در رسیدن به اهداف آنها تبدیل شده است.
وی گفت: آحاد جامعه باید به این موضوع توجه داشته باشند که حجاب مقدمه مهم و ضروری برای داشتن عفت است و عفت عمومی جامعه با بدحجابی از بین می‌رود.
امام جمعه موقت کرمان با تسلیت وفات حضرت معصومه(س) اظهارکرد: بارگاه ملکوتی حضرت معصومه(س) در ایران اسلامی منشأ خیرات و برکات فراوانی برای کشور شده است.

«حجت الاسلام سید محمد سعیدی» تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) پنجشنبه 16 دی - در مراسم بزرگداشت بانوی مبارز انقلابی مرضیه دباغ گفت: بانو دباغ درس آموخته مکتب حضرت زهرا(س) و نوه بزرگوار ایشان حضرت معصومه(س) بود. حضرت معصومه(س) با وجود اینکه دختری جوان بودند با عصمت و عفتی که داشتند رسالتی بزرگ را بر عهده گرفتند و با هجرت به قم زمینه ساز انقلاب جهانی اهل بیت(ع) و امام زمان(عج) شدند و بانو دباغ نیز به تبعیت از ایشان در صحنه های حساس انقلاب حضوری سرنوشت ساز داشت.وی با بیان اینکه زنان جامعه اسلامی برخلاف جوامع غربی باید به سلاح ایمان و تقوا مجهز باشند، افزود: بانو دباغ در کنار شور و شعور مبارزه در محضر آیت الله شهید محمد رضا سعیدی زانوی شاگردی زده و پس از تجهیز به سلاح فقه و تقوا به میدان مبارزه علیه حکومت طاغوت وارد شد.

اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران همایش ملی با موضوع «رفع خشونت علیه زنان، چالش‌ها و راهکارها» با حضور معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهور، نماینده سازمان ملل در تهران و اساتید برجسته حقوق برگزار نمود.

در همایش روز سه‌شنبه - 14 دی ماه - که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار گردید، دکتر سید مصطفی محقق داماد، دکتر سید حسین صفایی، دکتر حسین مهرپور، دکتر فربد فدایی، دکتر عالیه شکربیگی، دکتر نسرین مصفا، دکتر هنگامه آشوری، دکتر حبیب الله مسعودی فرید، دکتر محمدحسین ساکت، دکتر محمد فرجیها، دکتر فیروز محمودی،  دکتر هاجر آذری و دکتر هانیه سادات هژبرالساداتی سخنرانی کردند.

همچنین پیرو این همایش کارگاه‌های آموزشی برگزار گردید.

همایش ملی رفع خشونت علیه زنان در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به عنوان همایش معتبر علمی ثبت شد.

جمعه, 17 دی 1395 ساعت 11:14

کوهستان مقدس ممنوعه برای زنان

چرا زنان اجازۀ رفتن به کوهستان آتوس را ندارند؟
احتمالاً کوهستان آتوس به مساحت 335 کیلومتر مربع واقع در کشور یونان، بزرگ‌ترین مکان در جهان است که ورود زنان و حتّی حیوانات ماده به آن ممنوع است.
کوهستان آتوس که در یک شبه‌جزیره واقع شده، مکانی مقدّس است که هر روزه صد زائر مرد ارتدوکس و ده زائر غیرارتدوکس به این منطقه سفر می‌کنند و می‌توانند سه شب در یکی از بیست صومعۀ مستقر در کوهستان اقامت بگزینند. اگر کسی بخواهد از کوهستان آتوس دیدن کند، اولین مرحله این است که یک کپی از پاسپورت خود را به «ادارۀ زوار کوه آتوس» ارائه دهد.
چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 01:47

صیغه ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س)

پرسش:1_ آیا صیغه ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) توسط پیامبر اکرم (ص) جاری شده است؟2- در چه تاریخی آنها با هم ازدواج کردند؟.
پاسخ:
خطبه و صیغه عقد ازدواج حضرت فاطمه را پیامبر خواندند(1) و این ازدواج در سال دوم هجری رخ داد. برخی در ماه رمضان و برخی در ذی الحجه و برخی در رجب گفته اند. (2) مسعودى در مروج الذهب تاریخ ازدواج على با فاطمه (س)را سال دوم هجرت دانسته (3) ومشهورترین قول در این باره اوّل ذى الحجة سال دوم هجرت است .(4)

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 01:40

فضایل حضرت فاطمه (س) در منابع اهل سنت

فضایل حضرت فاطمه (س) در منابع اهل سنت
درباره فضایل و عظمت بزرگ بانوی اسلام و یگانه دختر باقی مانده از رسول خاتم (ص) حضرت صدیقه اطهر فاطمه زهرا (س) چه در منابع شیعی و چه در منابع اهل سنت به فراوانی سخن گفته شده است. به قدری فضایل آن حضرت زیاد است که جای کوچکترین تردید و یا انکاری وجود ندارد.
ما ، در این نوشتار به ذکر برخی از فضایل بی شمار آن حضرت که در منابع اهل سنت موجود است. بسنده می کنیم.

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 01:39

بیرون رفتن زن از خانه طبق حدیث حضرت زهرا(س)

معنای حدیث حضرت زهرا که :«بهترین چیز برای زن آن است که مرد بیگانه او را نبیند و...» چیست ؟ آیا زنان نباید از خانه بیرون بروند؟

این فرمایش زهرای مرضیه(س) به معنای الزام و وجوب نیست؛ یعنی، در عین حال که خروج زن از منزل و حضور او در صحنه اجتماع با رعایت موازین و حدود شرعی جایز است؛ اما برای زنان بهتر آن است که از اختلاط با مردان اجتناب کنند. وجود مبارک فاطمه زهرا(س) نیز گرچه به هنگام ضرورت در صحنه اجتماع و سیاسیت حضور یافتند، اما بنای زندگی و روش ایشان در زندگی به اختلاط با مردان نبوده است.

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 01:37

حضرت زهرا(س)، الگوى ابرار

سید مهدى موسوى كاشمرى

یكى از عوامل اساسى در تكامل انسان عنصر «اسوه‏» است.

به یقین ارائه تعریف جامعى از اسوه در همه موضوعات مربوط به حیات مادى و معنوى بشر كه بتواند با برقرارى اعتدال بین نیازها و استعدادهاى انسانى، آنها را در حد طاقت‏بشرى به كمال لایق خود برساند، بدون هدایت وحى، توفیق بایسته را نخواهد یافت.

زیرا براى دست‏یابى به الگوى مذكور باید خود جستجوگر انسان و ابعاد شخصیت انسانى را بشناسد، به تمامى حقائق وجودى او و راه كمال و ایجاد اعتدال بین قواى او به درستى پى برده باشد، سپس فرد و یا افرادى را كه در تمامى آن ابعاد، خویش را تا نقطه كمال رسانیده باشند، بشناسد و آن گاه با اسوه قرار دادن آنها، خود در این طریق راه بپیماید.

این جمله، عبارتی است از اولین قسمت های خطبه حضرت زهرا(س) در مسجد مدینه که بسیار مشهور است و میان این عبارات درج گردیده است. "فجعل الله الایمان تطهیراً لکم من الشرک، والصلاة تنزیهاً لکم عن الکبر و الزکاة تزکیةً للنفس و نماءً فی الرزق، والصیام تثبیتاً للاءخلاص، والحج تشییداً للدین و العدل تنسیقاً للقلوب، و طاعتنا نظاماً للملة، و امامتنا أماناً من الفرقة، والجهاد غرّاً للاءسلام و ذلاًّ لاءهل الکفر و النفاق...".[1]

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 01:29

نحوه ی مقایسه مهریه حضرت زهرا(س)

میگویندمهریه ی حضرت500درهم بودمعادل25000000ریال امروزی
چراهیچ کس به این موضوع اشاره نداره که این مهریه بیش از8برابرمبلغ جهزیه ایشان بوده وقبل ازازدواج بایشان پرداخت شده وجهزیه ایشان ازهمین پول خریداری شده
چرابرای ساده شدن جهزیه هیچ تبلیغی نمیکنیدامادرتمام رسانه هابرای کم شدن مهریه تبلیغ میشودچراشیربهاحذف میشودوسیسمونی رونق میگیرد؟!

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 01:27

نمازخواندن حضرت زهرا

باسلام .نمازی که حضرت زهرا در شب زفاف بخاطر یاد روزمرگ و قبر خواندند کدام نماز مستحبی است؟و طریقه خواندن این نماز به چه صورت میباشد؟ باتشکر

پرسشگر گرامی با سلام و سپاس از ارتباطتان با این مرکز
از حضرت فاطمه سلام الله علیها نماز های متعددی نقل شده؛ ولی به سند معتبری که مشخص کند کدام یک را در شب زفاف خوانده برخورد نکردیم . ولی حاج شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان به نقل از امام باقر علیه السلام نماز شب زفاف را دو رکعت همانند نماز صبح ذکر کرده و نوشته است که:

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 01:24

مقام حضرت زهرا سلام الله عليها

به نام خدا وباسلام
حديثي راشنيدم در مورد حضرت زهرا سلام الله عليها که قسمتي از ان اين است:
ولها جلال ليس فوقها جلال الا جلال الله جل جلاله و لها نوال ليس فوقها...
ميخواستم متن کامل اين حديث با ترجمه دقيق آن را با ذکر منبع برايم بفرستيد و اينکه ازلحاظ علم حديث معتبر و صحيح السند هست يانه. همچنين اگر ميسر
است 3 حديث ديگر درباره مقام بلند ان بانو با ترجمه برايم ارسال کنيد با تشکر فراوان

در زمان ازدواج حضرت علي (ع)و حضرت فاطمه زهرا(ص)هركدام چند سال داشتند ؟
زندگي مشترك آنها چند سال به طول انجاميد؟

پرسشگر گرامي با سلام و سپاس از ارتباطتان با اين مرکز
مسعودى در مروج الذهب تاريخ ازدواج على با فاطمه (س)را سال دوم هجرت دانسته (1) مشهورترين نظر در اين باره ، اوّل ذى الحجة سال دوم هجرت است .(2)

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 01:20

سخنرانی حضرت زهرا(سلام الله علیها)

با سلام.آیا این مطلب صحیح است که صدا حضرت زهرا هنگام سخنرانی در مسجد،به هنگام خطبه،مانند پیامبر شد و مردم صدای پیامبر را می شنیدند؟اگر این طور بوده دلیلش چیست؟پرسشگر گرامي با سلام و سپاس از ارتباطتان با اين مرکزکساني که زندگي حضرت زهرا(س) را نوشتند، بيش تر آنان وضعيت ظاهري حضرت را از قبيل شکل ، قيافه ، رنگ پوست صورت و نيز حالات و صفات و رفتار مثل نشستن و برخاستن ، راه رفتن وسخن گفتن شبيه پيامبر(ص) دانستند (1)

باسلام لطفا دعای پیامبر اکرم (ص) هنگام فرستادن حضرت زهرا (س) به خانه بخت حضرت علی (ع) رابفرمایید

پاسخ:
با سلام و عرض تبريک فرا رسيدن سال نو و سپاس از ارتباطتان با اين مرکز
چنین نقل کرده اند که: هنگام ازدواج مولای متقیان حضرت علی سلام الله علیه با دختر گرامی پیامبر اکرم صلوات الله علیه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها؛ پیامبر نزدشان آمد و دست دخترش را در دست علی علیه السلام گذاشت و فرمود: مبارک کند خدا بر تو دختر رسول خدا را، فاطمه سلام الله علیها بهترین زن است و ای فاطمه، علی سلام الله علیه بهترین شوهر است ... سپس حضرت به منزلشان رفت و فرمود: خدایا! فاطمه دختر من و محبوب ترین شخص نزد من است و خدایا علی برادر من و محبوب ترین شخص نزد من است، خدایا او را ولی خودت قرار ده ... و مبارک کن برای او اهل و خانواده اش را و سپس فرمود: ای علی! برو نزد خانواده ات خدا مبارک گرداند. (1)

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 01:05

چرا حضرت فاطمه زهرا (س) را محدثه نامیدند؟

چرا حضرت فاطمه زهرا (س) را محدثه نامیدند؟

محدث و محدّثه‏ (به كسر دال و تشديد آن) به معناى «سخن گوينده» است . بدان جهت كه حضرت در رحم مادرش با او صحبت كرده، بدين نام خوانده شده است.
محدث و محدّثة (به فتح دال و تشديد آن) که ظاهرا منظور شما است، به معناى كسى است كه با او سخن گفته مى‏شود. در روایت امام صادق در تعریف محدث آمده است:
وَ أَمَّا الْمُحَدَّثُ فَهُوَ الَّذِي يَسْمَعُ كَلَامَ الْمَلَكِ وَ لَا يَرَى وَ لَا يَأْتِيهِ فِي الْمَنَام‏ ؛
اما محدث کسی است که سخن فرشته را می شنود اما او را نمی بیند و در خوابش هم نمی آید. (1)

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 01:04

آب مهریه ی حضرت زهرا(س)

اینکه گفته شده آب مهریه حضرت زهرا سلام الله علیها بوده با منبع توضيح دهيد.

با سلام خدمت شما و سپاس از اعتماد به ما و ارتباط با این مرکز.
مهریه ظاهری حضرت زهرا(س)چهارصد درهم یا اندکی بیش تر یا کم تر بود, که با این پول وسایلی خرید:
پیراهنی به بهای هفت درهم. چارقدی به بهای چهار درهم . دستمال و قطیفه ای مشکی بافت خیبر . دو عدد تشک و چهارعدد بالش و پرده ای از پشم و یک تخته بوریا و یک آسیاب دستی و لگنی از مس و مشکی از چرم و یک ظرف چوبی و کاسه ای برای دوشیدن شیر .نیز یک آفتابه و یک خمره و چند عدد کوزه .

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 01:02

حضرت زهرا و روز زن

سلام- سوال من این است که چرا روز میلاد حضرت زهرا(س) را روز زن نامگذاری کرده اند؟ حضرت زهرااز زمانی که متولد شدند تا 9 سالگی که ازدواج کردنددختر بودند پس روز میلادشان باید روز دختر باشد نه روز زن؟با عرض سلام و تشکر از ارتباط تان با اين مرکزآنچه محور و اساس خانواده را تشکيل مي‌دهند و نقش مهمي در سازندگي جامعه دارند، دو عنصر زن و مرد مي‌باشند. آنان هستند که دختران و پسران خوب را تربيت مي کنند .

چهارشنبه, 11 فروردين 1395 ساعت 00:57

مهریه حضرت فاطمه زهرا(س)

با عرض سلام و خسته نباشی
آیا صحت دارد که میگویند آب مهریه حضرت فاطمه زهرا بوده است پرسشگر گرامي با سلام و سپاس از ارتباطتان با اين مركز
درباره مهریه حضرت فاطمه زهرا (س) باید گفت : مهریه ظاهری حضرت زهرا(س)چهارصد درهم یا اندکی بیش تر یا کم تر بود, که با این پول وسایلی خرید: پیراهنی به بهای هفت درهم. چارقدی به بهای چهار درهم . دستمال و قطیفه ای مشکی بافت خیبر . دو عدد تشک و چهارعدد بالش و پرده ای از پشم و یک تخته بوریا و یک آسیاب دستی و لگنی از مس و مشکی از چرم و یک ظرف چوبی و کاسه ای برای دوشیدن شیر .نیز یک آفتابه و یک خمره و چند عدد کوزه .

سه شنبه, 10 فروردين 1395 ساعت 21:50

حضرت زهرا(س)

احاديث و رواياتي که از رسول اکرم (صلى الله عليه وسلم) درباره‌ي حضرت فاطمه زهرا (رضي الله عنها) نقل شده ‌اند همه آنها دلالت بر مقام والا و مرتبه بلند آن بانوي بزرگوار نزد خداوند عزوجل و پيامبر او دارند، و به همين خاطر پيامبر (صلى الله عليه وسلم) فرمودند:
«إنما فاطمة بضعة مني، يؤذيني ما آذاها».
صحيح مسلم بشرح النووي – ج، 8 ص، 243 (دار ابي حيان 1415ه‍ - 1995م).
«فاطمه پاره‌ي تن من است مي‌ آزارد مرا آنچه سبب آزار او شود».
و همچنين در روايتي آمده:
«يا فاطمة! إن الله يغضب لغضبك ويرضى لرضاك».
«اي فاطمه! خداوند با ناخشنودي تو ناخشنود و با خشنودي تو خشنود مي ‌گردد».
حاکم، مستدرک حاکم، ج، 4 ص، 139 شماره‌ي حديث (4783) (دارالمعرفه، 1418 ه‍. 1998 م).

سه شنبه, 10 فروردين 1395 ساعت 21:45

عصمت و فضائل حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها

چه دلایلی بر عصمت و فضائل حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها وجود دارد؟

در این زمینه می توان به ادله قرآنی و روایی مراجعه کرد:

الف ) ادله قرآنی :

ا- حضرت زهرا سلام الله علیها معصوم از هر گناه و بدی

آیه‌ی تطهیر و عصمت اهل‌بیت علیهم‌السلام:
طبق نص صریح قرآن کریم حضرت زهرا سلام الله علیها از زمره معصومین هستند؛ خداوند در سوره‌ی احزاب می‌فرماید: «إِنَّمَا یرِیدُ اللَّهُ لِیذْهِبَ عَنکمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیتِ وَیطَهِّرَکمْ تَطْهِیراً (احزاب 33)» «خداوند می‌خواهد پلیدى و گناه را فقط از شما اهل بیت دور کند و کاملا شما را پاک سازد.»

سه شنبه, 10 فروردين 1395 ساعت 21:34

مفهوم عبارت «ام ابيها»

عبارت «ام ابيها» که پيامبر به فاطمه زهرا (س) فرمودند، چه مفهومی دارد؟

عرب‌ها در نامگذاري سه چيز دارند: اسم، لقب و کنيه. اسم مانند فاطمه، لقب مثل زهرا، کنيه مانند " ام ابيها" حضرت فاطمه سلام الله علیها افزون بر نام، از چندين لقب و کنيه بهره‌مند است. انتخاب کنيه‌ها ممکن است به جهت خاصي باشد و يا نباشد. اگر کنيه "ام ابيها" جهت خاصي داشته باشد، مي‌گوييم:
1 - رمز نام گذاري ممکن است جهت اظهار محبت باشد، همان گونه که متداول است پدر در اظهار محبت نسبت به دخترش مي‌گويد: مادرم، و نسبت به پسرش مي‌گويد: بابايم، يعني پيامبر جهت اظهار محبت به دخترش فرمود: تو مادر بابات هستي.

سه شنبه, 10 فروردين 1395 ساعت 21:31

حكمت و فضيلت تسبيحات حضرت زهرا (س)

حكمت و فضيلت تسبيحات حضرت زهرا (س) چيست؟

تسبيحات حضرت زهرا سلام الله علیها كه عبارت از 34مرتبه الله اكبر و 33مرتبه الحمدللّه و 33مرتبه سبحان اللّه است , مصداق (ذكر كثير) است كه در قرآن به مؤمنان دستور داده شده كه فراوان خدا را ياد كنيد: «يا ايّهاالّذين آمنوا اذكرواللّه ذكراً كثيراً;(1) اى كسانى كه ايمان آورده ايد! ياد كنيد خدا را, ياد فراوان».
زراره مى گويد: امام صادق علیه السلام فرمود: «تسبيحات فاطمه زهرا سلام الله علیها مصداق ذكر كثير است كه در قرآن آمده : «اذكرواللّه ذكراً كثيراً».( 2)

سه شنبه, 10 فروردين 1395 ساعت 21:27

ارتباط با حضرت فاطمه زهرا(س)

چگونه با حضرت فاطمه زهرا(س) ارتباط برقرار كنيم؟

ارتباط با معصومين عليهم السلام و از جمله حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها دو گونه است: مستقيم و غير مستقيم. ارتباط مستقيم، ‌ملاقات و رؤيت و مشاهده حسی است كه كليد خزانه آن در ارتباط غير مستقيم است. ارتباط غير مستقيم مقدمه لازم و جدا ناپذير ارتباط مستقيم و مهم تر از آن است. اين نوع ارتباط است كه انسان را به حالات اخلاقی و انسانی رهنمون مي شود. ارتباط غير مستقيم، قلبی و عاطفی و علمی و عملی است.دوستی اهل بيت عصمت و طهارت(ع) و اظهار عشق و محبت و علاقه به ساحت مقدس‏شان و قبول ولايت و امامت آنان موجب خوشبختی و سعادت انسان است. زمخشري و فخر رازي و قرطبي از مفسّران بزرگ اهل سنّت در تفسيرشان از رسول خدا(ص) نقل كرده‏ اند:

سه شنبه, 10 فروردين 1395 ساعت 18:48

راز تسبیحات حضرت زهرا (س)

حكمت و فضيلت تسبيحات حضرت زهرا (س) چيست؟تسبيحات حضرت زهرا سلام الله علیها مصداق (ذكر كثير) است كه در قرآن به مؤمنان دستور داده شده است. تسبيحات حضرت زهرا سلام الله علیها كه عبارت از ۳۴مرتبه الله اكبر و ۳۳مرتبه الحمدللّه و ۳۳مرتبه سبحان اللّه است , مصداق (ذكر كثير) است كه در قرآن به مؤمنان دستور داده شده كه فراوان خدا را ياد كنيد:

سه شنبه, 03 فروردين 1395 ساعت 17:39

گفت و گوی ملائکه با حضرت فاطمه(س)

چکیده

در روایات بسیاری، ائمه اطهار محدث معرفی‌شده‌اند. این وصف منحصر به ایشان نیست، بلکه در روایاتی حضرت فاطمه زهرا نیز دارای این فضیلت شناخته‌شده‌اند؛ مجموعه این گفت‌وگوها در مصحف فاطمه گردآمده و در اختیار ائمه بوده است. روایات متعددی از اهل‌بیت در این زمینه رسیده است و ضمن اثبات این فضیلت، جایگاه محدث را به‌گونه‌ای که موجب شبهه نشود، تبیین کرده‌اند. به معنای مذکور در روایات، شیعه و سنی، تحقق آن را برای غیر انبیا ممکن شمرده‌اند، اما روایات شیعی به‌صورت دقیق، مصادیق آن را معرفی می‌کنند و شکل و نمادهای این تحدیث را برمی‌شمارند. این منابع، محتوای آنچه را ملائکه بر حضرت فاطمه (س) برخوانده‌اند، تبیین کرده‌اند.

کلیدواژه‌ها

حضرت فاطمه (س)، محدّث، مصحف حضرت فاطمه (س)، تحدیث

سه شنبه, 03 فروردين 1395 ساعت 17:32

عصمت حضرت زهرا(س) الهی یا اکتسابی

چکيده

معرفت به امور زيربنايي اعتقادات اسلامي از مهم‌ترین وظايف يك متدين به دين اسلام می‌باشد كه بايد با استدلال، به آن‌ها پرداخته و موردپذیرش او گردد. يكي از مسائل بحث‌برانگیز، عصمت حضرت زهرا (س) است. عصمت فاطمه زهرا (س) با ادله فراوان قابل‌اثبات است. چنان‌که پيامبر اكرم (ص)، در حديثي كه شيعه و سني آن را نقل کرده‌اند، می‌فرماید: «همانا خداوند تبارک‌وتعالی به خاطر خشم فاطمه، غضب می‌کند و به سبب رضايت او خشنود می‌گردد.» روشن است كه در صورتي می‌توان خشم و غضب يك شخص را ملاك خشنودي و ناخشنودي خداوند دانست كه وي جز به اجراي فرمان‌های الهي نينديشد و نه‌تنها در عمل، بلكه در فكر و انديشه نيز معصوم باشد. در اين روايت، به‌صورت كلي، رضايت فاطمه (س) محور خشنودي الهي قرارگرفته است. این‌یکی از دلايل عصمت آن حضرت است. اهميت آن در اين است كه عصمت ايشان به‌عنوان اصل جدایی‌ناپذیر در وظيفه هدايت انسان‌ها نقش ايفا می‌کند؛ اما در اين مقاله سعي بر آن است كه بدانيم با توجه به مباني عصمت ـ خواه مباني برگرفته از عقل و يا نقل ـ معصوميت حضرت زهرا (س) اكتسابي است يا الهي؟

کليدواژه‌ها

عصمت، حضرت زهرا (س)، الهي، اكتسابي

سه شنبه, 03 فروردين 1395 ساعت 17:16

نقش حضرت زهرا(س) در دفاع از حریم ولایت

چکیده

امامت و ولايت در اسلام، از پایه‌های اصلي اعتقاد و زيربناي زندگي سياسي، اجتماعي و فرهنگي به شمار می‌آید؛ اما ولايت در باور شيعه از جايگاهي خاص و رفيع برخوردار است تا جايي كه از نماز، روزه، حج و جهاد نيز برتر و بالاتر است. رويكرد حضرت زهرا (س)، به‌عنوان اولين حامي و مدافع ولايت بر حق الهي و آغازگر دفاع از حريم ولايت، تعیین‌کننده محور ارزش‌های اجتماعي و سياسي درحرکت تاريخي اسلام است. رويكرد ايشان در دفاع از حريم ولايت پس از رحلت پيامبر اكرم (ص) تا زمان شهادتشان، از فرازهاي مهم تاريخ اسلام به شمار می‌رود. در اين زمان است كه فاطمه (ع) همچون سياستمداري بزرگ در دفاع از ولايت «دانشگاه سياسي» خود را می‌گشاید و در مكتبي كه عمرش كمتر از صد روز بود، ضمن نشر «فرهنگ سياسي» خود، مشعل هدايت را فراروي حقيقت مداران قرار می‌دهد. ازاین‌رو، پژوهش حاضر می‌کوشد ضمن تبيين آن موقعيت حساس، با استناد به شواهد و قراين تاريخي و نگاه توصيفي ـ تحليلي، چگونگي دفاع از حريم ولايت را به تصوير كشانده و در پايان، سيره نظري و عملي آن حضرت را در اين كشمكش سياسي، كه هدفش قرار دادن حاكميت بر محور حق و عدل بود، روشن نمايد.

کليدواژه‌ها

حضرت زهرا (س)، حضرت علي (ع)، ولايت، دفاع، خطبه

سه شنبه, 03 فروردين 1395 ساعت 17:10

محورهای اساسی مبارزات سیاسی حضرت زهرا(س)

چکیده

-

کلیدواژه‌ها

-

چکیده

«شیعه» نامی آشنا در فرهنگ توحید بوده و قرآن بزرگ‌ترین شاهد این گفتار است. در قرآن، حضرت ابراهیم (ع) «شیعه» نامیده شده است; زیرا ادامه‌دهنده جریان توحیدی حضرت نوح (ع) بود. پیامبر اکرم (ص) و حضرت علی (ع) نیز شیعه بودند. «تشیع» راهی جدا یا منشعب از اسلام نیست، بلکه امتداد خط حضرت محمد (ص) و استمرار طریق توحید است. روشن است که درراه خدا و جریان توحیدی، انتخاب خلیفه و وصی پیغمبر همانند انتخاب پیامبر، فقط به دست خدا و به‌فرمان او انجام می‌گیرد. این همان اعتقادی است که شیعه را از دیگران ممتاز می‌گرداند. حضرت زهرا (س) در خطبه مبارک خود، به دفاع از این بینش می‌پردازد و در مقابل تمام جریاناتی که تا آن زمان پدید آمده بودند یا در آینده به‌تبع آن‌ها می‌توانستند پدید بیایند، ایستاده، مخالفت صریح خود را اعلام می‌کند; زیرا نتیجه آن‌ها را بسیار شوم می‌داند که جز خون‌ریزی و بدبختی ثمره‌ای نخواهد داشت، درحالی‌که اگر همان جریان برگزیده الهی که در رهبری حضرت علی (ع) متجلی بود، پس از رسول اکرم (ص) ادامه می‌یافت، یقیناً به خوش بختی و سعادت تمام جوامع بشری منتهی می‌شد و اسلام آینده‌ای روشن و درخشان می‌داشت که در سایه آن، مردم درنهایت آسایش و رفاه، از نعمت‌های فراوان مادی و معنوی بهره‌مند ‌می‌شدند و درهای برکت از آسمان و زمین برایشان گشوده می‌گشت; ولی افسوس!

کلیدواژه‌ها

حضرت زهرا (س)، شیعه، ولایت، رهبر، خطبه

سه شنبه, 03 فروردين 1395 ساعت 16:59

سیره سیاسی حضرت زهرا(س)در مقام انسان کامل

چکیده

سیمای حضرت زهرا (س) در روایات اهل تسنن چکیده: هرچه انسان در اتصاف به کمالات واجب‌الوجود قویی‌تر باشد، به مبدأ واجب‌الوجود نزدیک‌تر و آثار وجودی او بیشتر است؛ چنانکه انسان کامل مجمع اسماء و صفات خداوند است. از منظر قرآن کریم منصب هدایتگری از آن انسان‌های کاملی است که از عیوب اخلاقی و نفسانی مبرا بوده و از «ظلم» به معنای عام آن معصوم باشند. قول و فعل و تقریر چنین انسانی حجیت دینی داشته و او به اقتضای وظیفه دینی به امر اقامة دین و اجرای حدود و دفاع از حریم دین خدا می‌پردازد. حضرت زهرا (س) مصداق بارز «تطهیر الهی» است که به‌دوراز هرگونه تمایل فردی و با دو شیوه اقامه ادلّه و وصیت سیاسی، به حراست از دین و حمایت از وصی بلافصل رسول خدا پرداخته است و در همه اقوال و اعمال و تقریراتش، جانب دین را لحاظ نموده و خیرخواه امت بوده است؛ فلذا پیروی از سیره متعالی ایشان می‌تواند راهگشا و کارساز باشد.

کلیدواژه‌ها

قرآن، انسان کامل، زهرا (س)، امامت، معصوم، هدایت

چهارشنبه, 17 خرداد 2016 ساعت 15:44

حضرت زهرا(س) و ولایت مداری

چکیده

ولايت از معاني حقيقي است كه در طول تاريخ بشر جريان دارد؛ چراکه ولايت بالذّات مختص پروردگار سبحان است و اوست كه سرپرست كل عالم هستي است و از آن روي كه بايد اوامر و نواهي حضرتش اطاعت شود تا دين الهي حيات جاودان يابد و بشر به سعادت و كمال حقیقی‌اش دست پيدا كند، انبيا و اولياي الهي (ع) را به‌عنوان مصداق و مطهر ولايت خويش قرار داده است. وجود نازنين بانوي دوعالم حضرت زهراي مرضيه (ع) كه ملك و ملكوت ستايشگر كمالات، فضايل و وجود نوراني اويند، مدافع حقيقي ولايت و والاترين مقتدا براي اطاعت و دفاع از حريم مقدس ولايت است. دفاع آگاهانه، جانانه و همه جانبة او درواقع، دفاع از ولايت خداوند و دين حق بود، اما خفتگان و نامردمان از اين مهم سرباز زدند. ازاین‌رو، بر هر كس كه داعيه اسلام و مسلماني دارد، لازم و ضروري است كه با نگاهي ـ هرچند كوتاه ـ به مشي سياسي حضرت زهرا (ع) حقيقت والاي حريم مقدس ولايت در عالم هستي را دريابد تا مسير پرفرازونشیب پذيرش، اطاعت و دفاع از ولايت را با اقتدا به بزرگ بانوي آفرينش، دلاورانه و با بصيرت بپيمايد. آشنايي با حقيقت ولايت (به‌طورکلی) و اهميت آن و آشنايي با چگونگي دفاع حضرت صديقه (ع) از مقام ولايت و الگو گیری از ايشان در دفاع از اين حريم مقدس، اهداف اين پژوهش می‌باشد. پژوهش حاضر از طريق جمع‌آوری اطلاعات مبتني بر مطالعة کتابخانه‌ای و تنظيم آن‌ها به روش بنيادي و با تحليل منطقي بر متون موثق روايي و تاريخي تدوين گرديده است.

کلیدواژه‌ها

ولایت، پیامبر اکرم (ص)، علی (ع)، فاطمه زهرا (س)

پنج شنبه, 27 اسفند 1394 ساعت 15:36

امامت در اندیشه و کلام حضرت زهرا(س)

چکیده

قول، فعل و تقريرات حضرت زهرا (س) به‌عنوان شخصيت بانوي نمونه اسلام، ملاك عمل و نظر محسوب شده و حجيت ديني دارد. ازجمله اين اقوال، سخنان استوار و قدسي آن حضرت در دفاع از دين خدا و وصي بلافصل حضرت پيامبر (ص) است كه به‌عنوان نخستين باورهاي شيعي مورد تأیید اهل‌بیت پيامبر (ص) واقع شده و توسط آنان تكميل و به‌عنوان بخشي از عقايد شيعه در آمده است. درواقع مسأله جانشيني پيامبر (ص)، ادله اثبات امامت اميرالمومنان (ع) و امامت امامان شيعه، ویژگی‌های امام، فلسفه امامت و امامت امام دوازدهم از رئوس سخنان گهربار و راهگشاي آن حضرت (س) به شمار می‌رود. اين سخنان و تعاليم ارزشمند منظومه‌ای سياسي و اعتقادي را ترسيم می‌نماید كه می‌تواند بيانگر بسياري از باورها و خطوط فكري كلي شيعه بوده و ملاك نظر و عمل متبعان قرار گيرد.

کلیدواژه‌ها

فاطمه زهرا (س)، شيعه، رسول خدا (ص)، امامت

چکیده

سیره اجتماعی فاطمه (ع) را بر اساس تعامل بین شبکه ارتباطات اجتماعی آن حضرت و مؤلفه‌های مؤثر بر منزلت ایشان، می‌توان به دست آورد. منزلت ایشان از سه خاستگاه متأثر بود: نخست برخورداری از سرشتی پاک، دیگری وابستگی به خانواده‌ای پاک و برگزیده و سوم شهروندی جامعه اسلامی. شبکه ارتباطات اجتماعی فاطمه (ع) را نیز خانواده، خویشاوندان، خواص صحابه پیامبر (ص) و صاحب نفوذان مدینه، زنان مدینه، مراجعه‌کنندگان برای تقاضاهای مالی یا علمی و سرانجام توده مردم تشکیل می‌داد. هدایتگری به‌مثابه یک فرانقش همه نقش‌ها و ابعاد سیره اجتماعی فاطمه (ع) را زیرمجموعه خود قرار می‌دهد. در این مقاله، بخشی از یافته‌های مربوط به سیره اجتماعی فاطمه (ع) با محوریت ارائه الگوی زیستی همسان با توده مردم و معطوف به فرانقش هدایتگری به‌عنوان درآمدی بر شناخت سیره اجتماعی آن بانوی بزرگوار، موردبررسی قرارگرفته است.

کلیدواژه‌ها

حضرت زهرا (س)، سیره اجتماعی، الگوی زیست، هدایتگری، نقش اجتماعی، منزلت اجتماعی

چکيده

تبلور شخصيت و هويت انساني به عوامل گوناگوني از جمله امکان تاثيرگذاري از رهگذر حضور در عرصه اجتماعي وابسته است. از اين رو، در حرکت احياگرانه پيامبران الهي و از جمله پيامبر اعظم (ص) توجه ويژه‌اي به اين موضوع مبذول گرديد تا آنجا که با هدف پاسداشت هويت و کرامت انساني زن، با در نظرگرفتن حقوق متناسب با توانمندي‌هاي او به همراه انتظار انجام تکاليف و وظايفي در شأن وي، از کهتري مقام زن در برابر مرد کاسته شد و از اين طريق امکان تحقق استقلال شخصيتي و رفتاري براي جنس زن فراهم آمد. رسالت پيامبر صلي‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله در زدودن خرافات جاهليت و معرفي جايگاه شامخ زن در حيات اجتماعي-سياسي، در رفتار آن بزرگوار با فاطمه زهرا عليهاالسلام تجلي يافت. به رغم همه اين اقدامات درپي وفات آن حضرت (ص)، بارديگر بيم آن مي‌رفت که با تقويت تفکيک عرصه خصوصي از عمومي، جنسيت بر هويت غلبه يابد و انسانيت زن در پيشگاه مردانگي مرد ذبح گردد. از اين‌رو، اقدامي قاطع لازم مي‌آمد که با گرامي‌داشت مقام زن، کرامت انسانيت را پاس نهد و اين مهم جز از رهگذرخاندان نبوت و آن هم به دست تربيت شده بلافصل نبي، شدني نبود.

کليدواژه‌ها

فاطمه زهرا (س)، زن، هويت، حضور، جنسيت، رفتار جمعي

پنج شنبه, 27 اسفند 1394 ساعت 11:25

خانواده از دیدگاه حضرت زهرا (س)

چکیده

خانواده که کانون رشد و تکامل انسان است، باید با توجه به اهداف مقدسش بنا شود. حضرت زهرا (س) که الگوی برجسته یک زن و مادر موفق است، خانواده‌ای را سالم می‌داند که پایه‌های آن را عبودیت، عدالت، ایثار، محبت، سازگاری، شناخت نقش‌ها، تشریک‌مساعی و جلب رضایت همسر همراه باتربیت فرزندان با رویکردی خدامحورانه، تشکیل دهد. آن حضرت به نقش مؤثر زن در خانه اشاره دارد و حجاب را ارزش و موجب حفظ بقای خانواده می‌داند.

کلیدواژه‌ها

خانواده، عدالت، تربیت

چكيده

روش تربيتى به معناى فنون و شیوه‌هایی است كه اهداف تربيت را به ثمر می‌رساند. روش‌های تربيتى فرزند پروری، فنونى در جهت پرورش و استحکام‌بخشی شخصيت كودك هست و در هر رويكرد، به‌واسطه اصول و مبانى متفاوت، اهداف، مراحل و فنون خاص خود را دارد. بر اين اساس، روش‌های تربيتى عصر مدرن در موضوع فرزند پروری، كه عمدتاً توسط نظریه‌پردازان غربى در قرون نوزدهم و بيستم درزمینهٔ روان‌شناسی تربيتى و روان‌شناسی رشد مطرح شدند، با روش‌های تربيتى حضرت زهرا (س) كه مبتنى بر اصول و مبانى دين اسلام و با اهداف مورد تأييد اين شريعت می‌باشد، علی‌رغم وجود نقاط مشترك، تفاوت‌های اساسى دارد. هدف از اين پژوهش، بررسى تطبيقى و استخراج تفاوت‌های بنيادين روش‌های تربيتى حضرت زهرا (س) در فرزند پروری با روش‌های تربيتى عصر مدرن می‌باشد كه به روش اسنادى، با شيوه تحليلى ـ توصيفى انجام‌شده است. اين دو گروه از شیوه‌های تربيتى، در اهداف، محورها و روش‌های تربيتى، تفاوت‌های بنيادينى دارند كه به‌تفصیل در مقاله بیان‌شده است.

کلیدواژه‌ها

روش تربيتى، فرزند پروری، حضرت زهرا (س)، روان‌شناسی

پنج شنبه, 27 اسفند 1394 ساعت 11:05

ازدواج حضرت زهرا (س) الگوی جوانان امروز

چکیده

ازدواج، استحكام و قوام شخصيتي زن و مرد و درعین‌حال، ارتقاي روحي، معنوي و آرامش رواني فرد را به دنبال دارد. همچنين موجب بهداشت روحي و رواني يك جامعه و حاكميت عفاف و حس مسئولیت‌پذیری می‌گردد. امروز، با توجه به حاكميت زندگي مدرن و ماشيني، بيش از هر زمان ديگري ضرورت آسان كردن اين سنت بين جوانان احساس می‌شود. الگوبرداري از سيره حضرت زهرا (س)، بهترين طريق حصول به اين امر می‌باشد كه نوشتار حاضر، آن را موردبحث قرار داده است.

کليدواژه‌ها

حضرت زهرا (س)، ازدواج، همسر، تحكيم خانواده، الگو

پنج شنبه, 27 اسفند 1394 ساعت 10:59

ابعاد عفاف در سیره حضرت زهرا (س)

چکیده

عفاف، آموزه ضروری اسلام و مصونیت بخش فرد و جامعه‌ از‌ آسیب‌های مادی و صدمات روحـی اسـت. مـکتب قرآن به رعایت قوانینی خاص در سه بعد‌ مهم عفاف (پوشش، رفتار و کلام) تأکید دارد. حضرت زهـرا (س) در جایگاه انسانی‌ مسلمان، فرزند نبی و حاکم‌ اسلام، در طول حیات خویش بانویی عفیفه در هـر سه بعد بود. ازنظر پوشـش، در اجتماع بر روی لباس‌ها، مقنعه (روسری) و بر روی مقنعه، چادری بلند داشت. همراهان زن،‌ ایشان را برای نقش‌آفرینی سیاسی تا مسند حکومت مشایعت می‌کردند. در منزل هنگام روبه‌رو شدن با مرد نابینا نیز حجاب خـود را رعایت می‌کرد. حتی بر پوشیدگی صحیح جسم بی‌جانش نیز‌ تأکید‌ داشت و در عالم محشر نیز عفاف و حجاب ایشان متمایز است. آن حضرت ازنظر تربیت کودکان، همسرداری، فرزند داری و حضور در منزل بدون اینکه در معرض دیـد نـامحرم‌ باشد،‌ رفتار عفیفانه‌ایی را الگوسازی نمود. ایشان در ابراز حاجات دنیوی عفیفه و بی‌نیاز از مردم بود. فرزند حاکم مدینه، منزلی ساده با کمترین امکانات را اداره می‌کرد. آن حضرت‌ در‌ محتوا، آهنگ و ترتیب سخن، کلامی عفیفانه داشـت، جـملات و کلمات لغو و بیهوده از گفتار ایشان به دور بود، آخرین راهکار مبارزاتی وی در برابر مخالفینش سکوتی عفیفانه‌ بود.‌ حضرت‌ فاطمه (س) حیات پرباری در دوران‌ رسول‌ خدا (ص) و بعد از رحلت ایشان داشت که با عـفاف ایـشان عجین بود.

کلیدواژه‌ها

حضرت زهرا (س)، عفاف، عفاف در پوشش، عفاف در‌ کلام،‌ عفاف‌ در رفتار

پنج شنبه, 27 اسفند 1394 ساعت 10:47

گذری بر اسرار تولد حضرت فاطمه زهرا(س)

چکيده

در اين نوشتار سعي شده به اسرار و رازهاي تولد بانوي دوعالم، حضرت فاطمه زهرا (س)، از دريچه روايات معـصومان (س) نگاه شـود. اين مقاله مشتمـل بر دو بـخش می‌باشد. بخـش اول: اسرار قبل از تولد تا زمان تولد (شامل 7 نكته) و بخش دوم: اسرار، كيفيت و نكات مربوط به حين تولد (شامل 9 نكته). بنا بر اهميت و نقش «درخت طوبي» در زمان تولد و ازدواج حضرت فاطمه (س) توضيح مختصري در مورد اين درخت و ارتباط آن با صديقه طاهره در پایان‌ بخش اول آورده شده است.

کليدواژه‌ها

عصاره، حضرت زهرا، بهشت، درخت طوبي

پنج شنبه, 27 اسفند 1394 ساعت 10:15

زنان راوی حضرت زهرا(س)

چکیده

_

کلید واژه

_

پنج شنبه, 27 اسفند 1394 ساعت 10:08

اسرار وجودی حضرت زهرا (س)

چکيده

جايگاه زن در عالم وجود از منظر عرفان اسلامي به‌عنوان شاهكار خلقت و مظهر قابليت و فاعليت خداوند مطرح‌شده است. در اين ميان سيده زنان عالم، صديقه کبرا (س)، مظهر اتم و اكمل قابليت و فاعليت الهي است. تعينات علمي و استعدادها توسط نور وجودي ايشان، تحقق و ظهور پیداکرده و به فعليت می‌رسد. لذا محور اصلي سير كمالي عبودي، در رضاي فاطمه (س) و محبت به او و اهل‌بیت (ع) است و وصول به مقام توحيد و سير صحيح الي الله بدون ولايت ايشان ممكن نيست و این‌همه راز الگوپذيري شيعه است.

کليدواژه‌ها

حضرت فاطمه زهرا (س)، فاطر، رضا، انسان كامل، خلقت

پنج شنبه, 27 اسفند 1394 ساعت 10:01

هماهنگی در اخبار فدک

چکيده

قضیه‌ی فدك از فرازهاي مهم تاريخي است كه چندوچون آن همواره ميان علماي شيعه و اهل سنت مورد اختلاف‌نظر بوده و بحث‌های فراوان را به خود اختصاص داده است. يك عامل مهم در اختلاف‌نظرها، ابهام‌ها و تعارض‌هایی است كه در اخبار فدك ديده می‌شود. نويسنده در اين مقاله كوشيده است، تعارض و ابهام‌ها را بدون در نظر گرفتن سند روايات فدك، برطرف سازد.

کليدواژه‌ها

فدك، تعارض، ارث، بخشش، غصب

پنج شنبه, 27 اسفند 1394 ساعت 09:53

توریث انبیاء

چکیده

فدک دهی یهودی‌نشین بود که در سال هفت هجری بنا بر مصالحه اهل آن با پیامبر اسلام (ص) نصف آن در اختیار آن حضرت قرار گرفت و چون از موارد فیء محسوب می‌شد، رسول خدا آن را به فاطمه زهرا (س) بخشیدند و تا زمان خلیفه اول در تصرف ایشان بود. پس از رحلت پیامبر (ص) با تمسک به خبر «نحن معاشرالانبیاء لانورث ما ترکناه صدقه» (ما پیامبران ارثی نمی‌گذاریم؛ هر چه ترک کرده‌ایم، صدقه است)، آن را از فاطمه (س) گرفته و جزء بیت‌المال قرارش دادند. به نظر می‌رسد، تمسک به این خبر و محروم کردن دختر پیامبر از ارث پدر از چند جهت مخدوش و مردود می‌باشد. با آیات صریح قرآن منافات دارد؛ سند این روایت که راوی آن تنها خلیفه اول است قابل‌اعتماد نیست؛ احتمال‌هایی در خصوص متن خبر مطرح است که از تمسک به آن بر عدم توریث انبیاء: ممانعت می‌کند.

کلیدواژه‌ها

فدک، توریث انبیاء، ارث، فاطمه زهرا (س)

چکیده

با مروری کوتاه بر خطبه‌ها و کلمات باقی‌مانده از یگانه دختر پیامبر (ص) درمی‌یابیم که پاره‌ای از اندیشه‌های فکری و سیاسی شیعه، اولین بار توسط حضرت‌ فاطمه (س) مطرح شد، به‌رغم آنکه عمر آن بزرگوار کوتاه بود و زمینه مناسبی برای‌ نشان دادن آثار تفکرات خویش نداشت. آن حضرت در اولین خطبه‌ای که بعد از جریان سقیفه بنی ساعده به بهانه غصب فدک در مسجد مدینه و دفاع آن حضرت از حضرت علی (ع) ایراد فرموده‌اند، بین افکار و اعتقادی که باعث به وجود آمدن سقیفه‌ شدند و تفکر و راه اهل‌بیت (ع) تمیز داد و با انحراف ایجادشده برخورد کرد. در مقاله‌ سعی بر این است که عمل آن بزرگوار را در مورد پس گرفتن ملک غصب شده فدک‌ به‌طور خلاصه بررسی و علت پافشاری حضرتش در این مورد بیان شود.

کلیدواژه‌ها

فدک، غصب، دفاع، ذی القربی، ارث، هبه

چکیده

آیه مباهله بر صداقت و عصمت گفتاری و رفتاری اصحاب کساء (ع) دلالت دارد. به اعتراف دانشمندان فریقین، روایات متواتری وجود دارند که پیامبر گرامی (ص) به‌جای (انفسنا)، حضرت علی (ع) را و به‌جای (نسائنا)، حضرت فاطمه (ع) را و به‌جای (ابنائنا) حضرت امام حسن و حضرت امام حسین (ع) را برای مباهله با نصارای نجران به‌عنوان گواه نبوت از میان همه امت به همراه بردند. برخی از دانشمندان اهل سنت این امر را متفق‌علیه و برخی دیگر اجماعی می‌دانند. روایات مباهله با بیش از 51 طریق متفاوت از 37 تن از بزرگان دین روایت‌شده‌اند. برخی دانشمندان اهل سنت شبهاتی را نیز مطرح کرده‌اند، اما این شبهات هیچ پایگاه علمی ندارند.

کلیدواژه‌ها

فاطمه (ع)، آیه مباهله، اهل سنت، مفسران، شبهات

چهارشنبه, 26 اسفند 1394 ساعت 10:52

فاطمه (س) در قرآن

چکیده

این مقاله شامل دو بخش است: نخست: ترجمه مقاله «فاطمه» (Fatima) خانم «جین دمن مک اولیف» در دائره المعارف قرآن لیدن که شامل گزارشی کوتاه از زندگی فاطمه (س) و جایگاه ایشان. سپس سه آیه تطهیر (احزاب / 33)، مباهله (آل‌عمران / 61) و آیه مربوط به مریم (س) (آل‌عمران / 42) است که با ذکر روایات تفسیری مربوط نتیجه می‌گیرد که دو آیه نخست به فاطمه (س) و آیه سوم به جایگاه مریم (س) و فاطمه (س) و مقایسه آن دو مربوط است. وی در مورد آیه تطهیر روایتی از عکرمه نقل می‌کند که آن آیه تطهیر را در ارتباط با زنان پیامبر (س) تفسیر کرده است. دوم: بررسی و نقد مقاله نخست کتاب‌های مربوط به فاطمه (س) و آیات ذکر می‌شود. سپس 135 آیه که ذیل آن‌ها در مورد فاطمه روایت نقل‌شده است بیان می‌گردد، آنگاه روایات یادشده به چند دسته «تفسیری»، «تطبیقی»، «تأویلی» و «باطنی»، «شأن نزول‌ها» و «فضایل» تقسیم می‌شود. در پایان برخی از مهم‌ترین آن روایات ازنظر مفسران و محدثان شیعه و اهل سنت موردبررسی قرار می‌گیرد؛ ازجمله: سوره کوثر و آیات نذر در سوره انسان.

کلیدواژه‌ها

قرآن، تفسیر، فاطمه، تطهیر، مباهله، کوثر، جین دمن مک اولیف، مستشرقان

چهارشنبه, 26 اسفند 1394 ساعت 10:38

سیمای حضرت زهرا (س) در روایات اهل تسنن

چکیده

شخصیت فاطمه زهرا (س)، در روایات اهل تسنن به‌عنوان بانویی جامع فضائل انسانی ترسیم‌شده است. روایات اهل سنت در فضائل فاطمه زهرا (س) اعم از روایات تفسیری و غیر تفسیری است. روایات تفسیری جایگاه آن حضرت را از منظر قرآن نشان داده و بیانگر شخصیت فاطمه زهرا (س) در تعابیر الهی است. در روایات غیر تفسیری ابعاد دیگری از شخصیت حضرت فاطمه با نقل رسول خدا (ص)، آشکار می‌شود. جمع‌بندی هر دودسته از روایات آن‌که حضرت زهرا (س) در کانون اهل‌بیت پیامبر (ص) قرار داشته، معصوم از هر خطا، ضامن تداوم نسل پیامبر (ص)، آگاه به حقایق دینی، قاطع در دفاع از حق در دوران رسالت، مدافع حریم ولایت پس از رحلت پدر، محبوب‌ترین شخص نزد رسول خدا (ص)، سرور زنان دوعالم و ... می‌باشند.

کلیدواژه‌ها

فاطمه زهرا (س)، فضائل، اهل‌بیت (ع)، عصمت، ذی القربی، کوثر، ولایت

چهارشنبه, 26 اسفند 1394 ساعت 10:22

سیره حضرت زهرا (س) در گفتار اهل سنت

چکیده

این مقاله می‌کوشد به بررسى رفتار فردى حضرت زهرا (ع) و نیز ارزش‌های اجتماعى حضرت با تأکید بر منابع اهل سنت بپردازد. در این زمینه، ارزش‌های اخلاقى همچون عبادت، عفت، زهد، حیا و برخوردهاى اجتماعى حضرت با اطرافیان ازجمله با پدر، همسر، فرزندان، مظلومان، یتیمان، فقرا و ... و نیز فعالیت‌های اجتماعى ایشان قبل و بعد از وفات پیامبر (ص) موردبررسی قرار می‌گیرد و براى هرکدام از این موارد از کتاب‌های معتبر اهل سنت نمونه و شاهدى بیان می‌گردد.

کلیدواژه‌ها

حضرت زهرا (س)، ارزش‌های اخلاقی، رفتار اجتماعی، منابع اهل سنت

چهارشنبه, 26 اسفند 1394 ساعت 10:07

حضرت زهرا(س) و روایت حدیث( در منابع اهل سنت)

چکیده

فاطمه (س) یکی از چهارده مطهر موردنظر در آیه شریفه 33 سوره احزاب است که بر اساس اصطلاح محدثان، قول و فعل و تقریر آن حضرت (س)، حدیث محسوب می‌شود. گرچه پس از رحلت رسول‌الله (ص) اهل‌بیت آن حضرت مورد کم‌توجه‌ی و بی‌لطفی مردم مدینه قرار گرفتند و در طول تاریخ خلفا به حذف نام علی بن ابی‌طالب (ع) و خانواده‌اش همت گماشتند و علیه ایشان تبلیغات کردند و حق آن‌ها را غصب و ایشان را شهید کردند، لکن هنوز نشانه‌ها و نمونه‌هایی از فرمایشات و عملکردهای آن بزرگواران در منابع اهل سنت یافت می‌شود. این مقاله با تمرکز بر منابع حدیثی اهل سنت به احادیثی که حضرت زهرا (ع) از پیامبر اکرم (ص) نقل کرده و یا دیگران از فاطمه (س) درباره قول و فعل و تقریر آن حضرت (ع) نقل کرده‌اند، پرداخته است که گویای تنوع موضوعات می‌باشد.

کلیدواژه‌ها

فاطمه (س)، زهرا (س)، حدیث

چهارشنبه, 26 اسفند 1394 ساعت 06:59

جایگاه حضرت فاطمه (س) در منابع اهل تسنن

چکیده

بسیاری از دانشمندان اهل تسنن درباره حضرت فاطمه زهرا (س) قم زده و گزارش‌هایی در احوال و زندگانی آن حضرت ارائه کرده‌اند و سخنانی از رسول خدا (ص)‌ را درباره آن حضرت ثبت نموده‌اند. از بررسی روایات به دست آمد که هیچ‌گونه ذم‌ یا خرده‌گیری درباره حضرت زهرا (ع) یافت نمی‌شود و همه به آن حضرت احترام‌ گذاشته‌اند و مدح‌هایی درباره آن حضرت ثبت کرده‌اند و نتوانسته‌اند بر وجود مبارکش‌ خدشه یا ایرادی وارد کنند. حتی برخی از نویسندگان وقایع تلخ پس از رحلت‌ پیامبر (ص) را گزارش کرده‌اند و نتوانسته‌اند نسبت به اهانت‌های وارد بر آن حضرت‌ و بی‌وفایی امت اسلام و کوتاهی در حق اهل‌بیت پیامبر (ص)، بی‌تفاوت باشند. این‌ مقاله به سبب محوریت وجود مبارک آن حضرت، احوال و جایگاه ایشان را در منابع‌ اهل تسنن بررسی و عرضه نموده است.

کلیدواژه‌ها

حضرت فاطمه زهرا، اهل تسنن، منابع حدیثی، سیره معصومین‌

سه شنبه, 21 ارديبهشت 1395 ساعت 06:38

اسراییلیات و خوارداشت زنان

آنچه از دید عامه مردم و از نگاه طبقات مختلف اجتماعی ، در اعصار پیشین، نسبت به زن و منزلت انسانی و اجتماعی او مطرح بوده و تا اعصار بعد و روزگار ما استمرار یافته است، چنانکه او را حسب مستندات دینی، باورها و اعتقادات آیینی، از حیث خلقت شان، اعتبار ذاتی، قابلیت ها و توانمندی ها، کمتر از مردان دیده اند. در این میان عامل عمده و اثرگذار در ایجاد و تسری این طرز تلقی، نوعی نگاهی است ...

فايل‌ها:
اسرائیلیات و خوار داشت زنان
حجم فايل 600.53 KB دانلود 6
لطفا ثبت نام کنيد اگر قبلا ثبت نام کرده ايد با مشخصات کاربري خود وارد شويد تا اجازه دانلود به شما داده شود.

شنبه, 15 اسفند 1394 ساعت 20:47

بررسی فقهی و حقوقی اشتغال زنان

توسعه جامعه زمانی محقق می شود که همه توانمندی ها و استعداد های آن بالفعل گردد حضور و مشارکت زنان به عنوان نیمی از اجتماع نقش انکارناپذیری در این فرایند دارد اسلام مکتبی است که قوانین و احکام خود را بر اساس رشد و کمال نفسانی و پرهیز از هرز روی استعداد ها استوار می سازد و به همین دلیل ضوابط و معیارهای دقیقی را در زمینه ارتباطات زنان و مرداد برقرار کرده است اشتغال و حضور زنان در صحنه های اجتماعی خواه ناخواه به گسترش این مراودات و ارتباطات می انجامد در احکام شرعی و قوانین فقهی مبتنی بر شرع چگونه بین این معیارهای منطقی ...

 

امروزه علم و تکنولوژی به نحو غیر قابل تفکیکی به هم آمیخته شده اند و هر دو نقش اساسی و هدایت کننده ای در توسعه اقتصادی دارند از آنجا که تحولات اجتماعی - فرهنگی هم تا حدودی متأثر از توسعه اقتصادی است، باید اهمیت نقش علوم بخصوص علوم کاربردی را در جامعه مورد توجه قرار بدهیم و به راههای دستیابی سریع به توسعه علمی و- تکنولوژیکی ...

 

جامعه ایران در آستانهء مشروطیت وارد مرحلهء جدیدی از تغییر و تحول در ساختار سیاسی اجتماعی گردید که با دوران پیش از آن تفاوت چشم گیری داشت از جمله در زمینهء حضور زنان در عرصهء اجتماع و سیاست و فرهنگ ، این تحول شایستهء ذکر است تا کنون نظر بیشتر محققان بر منزوی بودن زنان عصر قاجار از فعالیت های گوناگون جامعه قرار داشته است اما تحقیقات جدید نشان می دهد که زنان در مسائل سیاسی - اجتماعی این عصر، به خصوص در دورهء مشروطه حضوری فعال داشته اند تا پیش از قاجار و در طول حاکمیت این سلسله ...

در این مقاله که به روش توصیفی - تحلیلی و ابزار کتابخانه ای تهیه گردیده است، ارث زن در قانون و عرف ایران و هندوستان به صورت مقایسه ای ، مورد بحث قرار گرفته است ارث متعلق به زن از نظر قوانین اسلام، ملک طلق وی تلقی شده و حتی زن، ملزم نیست آن را برای مخارج زندگی شخصی خود هزینه کند، چرا که نفقه ی او بر عهدهء اولیا و همسر اوست در قانون هند زن دارای ارثی برابر با مردان است در حالی که هر دو کشور، عرف در برخی موارد، مانع رسیدن زنان به ارث می شود، این  مشکل در کشور هندوستان نسبت به ایران...

این مقاله که بر مبنای پژوهشی با همین عنوان انجام شده، به فرایند جهانی شدن فرهنگی و نگرش مردان به نقش زنان در جامعه پرداخته است در این پژوهش ، ترکیبی از نظریه های گیدنز و رابرتسون به منزلهء چارچوب نظری استفاده شده است پرسش اصلی این است که آیا جهانی شدن فرهنگی بر نگرش مردان به نقش زنان در شهر شیراز تأثیر را داشته اند؟ برای دستیابی به پاسخ این پرسش، از روش کمی و پیمایشی استفاده شده و اطلاعات ...

داشتن پوشش مناسب ، بخصوص در مجامع عمومی، یکی از دغدغه های جوامع دینی بخصوص جامعه اسلامی ایران است عدم گرایش به حجاب مناسب و منطبق با هنجارهای اسلامی، از مسائل امروزین جامعه محسوب می شود این تحقیق برآن بوده است که با رویکردی جامعه شناختی گرایش به حجاب و عوامل تأثیرگذار بر آن را بررسی کند با استفاده از روش پیمایشی و پرسشنامه ای محقق ساخته ، 508 نفر از زنان و دختران بین سنین ...

یکی از مسائل عمده جوامع در حال توسعه، توسعه همه جانبه می باشد مطالعات نشان دهنده آن است که توسعه همه جانبه بدون مشارکت فعالانه زنان اگر که امکان پذیر هم باشد ، شکل ناقصی به خود خواهد گرفت و تداوم نخواهد یافت یکی از عواملی که مانع مشارکت زنان در امور اجتماعی می گردد، احساس از خود بیگانگی می باشد به طور خلاصه بیگانگی عبارت از حالتی ذهنی است که بر اثر عدم تعادل ساختاری به وجود می آید و در نتیجه آن...

جمعه, 14 اسفند 1394 ساعت 01:57

نقد فمینیستی فرانسوی

موج دوم فمینیست، در فرانسه، با سیمون دوبوار شناخته می شود او از ادبیات به عنوان مهم ترین معنای قدرت پدرسالار در خانواده نام می برد، دوبوار معتقد است که نویسندگان مرد دیدی عمیقاً محافظه کارانه نسبت به زنان دارند  نویسندگان مرد در مورد زنان می نویسند تا این که خود را بیشتر و کامل تر بشناسند در قلب همهء فمنینیست های فرانسوی نظر سیمون دوبوار قرار دارد او در کتاب جنس دوم می گوید:« هنگامی که یک زن سعی می کند خود را تعریف کند با عبارت « من یک زن هستم » شروع می کند هیچ مردی این کار را نمی کند این واقعیت...

با توجه به وجود نابرابری جنسیتی در بازار کار، که در اغلب جوامع با سطوح گوناگون از توسعهء اقتصادی وجود دارد ، توجه به وضعیت اشتغال زنان و هدایت آنان به بازار کار مناسب، می تواند زمینهء بهره مندی بهتر جامعه از این نیروی بالقوه را فراهم کند مقالهء حاضر، برگرفته از طرح تحقیقاتی با عنوان « درآمدی بر وضعیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی زنان در جمهوری ترکیه طی سالهای ...

لالایی های ایرانی بخش مهمی از میراث فرهنگی شفاهی ایران است که زنان در آفرینش و انتقال آن به نسل  بعدی نقش اصلی را عهده دار هستند و از این روی با تمام اشکال ادبیات شفاهی تفاوت پیدا می کند به بیانی دیگر لالایی را می باید همان« موسیقی زنان» دانست مادر ایرانی در تمام لحظات زندگی اعضای خانواده، حضوری فعال و گسترده دارد از این روی در حفظ اشاعه و انتقال میراث فرهنگی معنوی نقش بسیار ارزنده ای ایفا می کند الگوها و ارزش های مادر ...

یکی از اصلی ترین معیارها در ارزیابی حقوق زنان، معیار عدم تبعیض است این معیار برای مقایسه برابری زنان و مردان در برخورداری از حقوق بشر به کار گرفته می شود به طور کلی حقوق بشر هر گونه تبعیض علیه زنان را که مانع برخورداری آنها از هر یک از نسل های حقوق بشر و آزادی های بنیادین شود، منع کرده است علیرغم تعهدات بین المللی دولت ها بر ارتقای برابری در برخورداری از حقوق بشر و با وجود تلاش های در خورد توجه، هم چنان این حقیقت تلخ وجود دارد که شرایط زندگی زنان تقریباً در تمامی شاخص های...

مطالعات جامعه شناسان نشان می دهد که نقش زن خانه دار پیچیده است، به این معنا که گروهی از زنان آن را ارضاکننده می دانند گروهی دیگر آن را یکنواخت و آزاردهنده ارزیابی می کنند این مقاله که مبنا پژوهش است، میزان رضایت زنان نسبت به خانه داری را ارزیابی می کند مبنای نظری این پژوهش نظریهء رضایت "مازلو" است که نیازهای انسان را برای هماهنگی با شرایط کار در سه دسته خلاصه ...

امروزه زنان بر اثر نیازهای گوناگون آموزشی ، اجتماعی، سیاسی، پزشکی و ...، حضور ملموس تری در جامعه دارند و بی گمان، بدحجابی با این حضور ناسازگار است زنان و دختران با حضور ناشایست و آرایش های غلیظ و زننده در جامعه ، بی بند و باری را در میان مردان و پسران جوان می گسترانند. بی عفتی بانوان ، از ناآگاهی، تقلیدکورکورانه ف خودنمایی، خودپسندی و جدایی از اندیشه ها و باورهای مقدس اسلامی سرچشمه می گیرد امروز، بدحجابی بانوان ، معضل بزرگی است که ...

هدف پژوهش بررسی رابطه پایگاه اجتماعی- اقتصادی با احساس امنیت جانی، احساس امنیت فکری و روانی، احساس امنیت جمعی و احساس امنیت اجتماعی در بین زنان متأهل شهر شیراز بود .روش: این تحقیق به روش پیمایش اجتماعی انجام گرفته است جامعه آماری زنان متأهل 25 تا 50 ساله ساکن شهر شیراز بود که با استفاده از فرمول کوکران 400 نفر از بین پنج منطقه شهر شیراز به شیوه نمونه گیری ...

روایتی که از امام علی (ع) دربارهء زنان به ما رسیده با قطع نظر از صحت و سُقم درستی و نادرستی سند آنه می توان گفت دارای اقسام زیر است:الف: روایتی است که از آنها مدح و ستایش و ارج نهادن به مقام والای زن استفاده می شود چه این نوع روایات به طور صریح بر آن مطلب دلالت داشته باشد و یا اینکه به طور صریح و نص دلالت نداشته باشد، بلکه تلویحاً بر آنها دلالت ...

زنان به عنوان نیمی از پیکره جامعه، ایفاگر نقش های ویژ] خویش در روند زندگی اجتماعی و خانوادگی می باشند و برخی از زنان ناچارند در زندگی سرپرستی خانواده را عهده دار گردند این مقاله با هدف مطالعهء آسیب شناسانه زمینه های فرهنگی و اجتماعی خانواده های زن سرپرست، به منظور ارایه راهکارهای کاهش مسائل فراروی این خانواده ها به مطالعهء این موضوع می پردازد مقاله به شیوهء اسنادی؛ توصیفی- تحلیلی، و تدوین ...

« نظام فرهنگی جامعه» بر اساس ساختار و عناصر تشکیل دهنده اش ، نحوه اشتغال و میزان دستیابی زنان به سطوح مدیریتی را تعیین می کند نظام فرهنگی جامعه را باورهای عمیق و قالبی، فرهنگ سازمانی و فرهنگ خرد اجتماعی تشکیل می دهند از آنجایی هر کدام از عوامل مزبور از ترکیب دو متغیر ساخته شدند در مجموع شش متغیر مستقل از طریق مؤلفه ها و شاخص های خود...

 

در پژوهش حاضر باریک اندامی به عنوان یکی از ایده آل های زیبایی و جذابیت و اهمیت آن به ویژه برای زنان و دختران و رابطهء آن با جهت گیری ارزشی آن برای افراد دربارهء بدن و ظاهر خود بررسی شد روش پژوهش  پیمایش بود و در بین نمونه ای 377 نفری از دختران و زنان 15-49 ساله شهر دامغان اجرا شد نتایج بدست آمده نشان داد که بین اهمیت باریک اندامی با جهت گیری ارزشی افراد ....

 

رضاشاه، مدعی بود که وقتی مردم لباس متحدالشکل بپوشند و کلاه پهلوی بر سر گذارند به اعتقادات دینی سست شوند، متمدن خواهند شد بر این اساس ، به ستیز با نمادهای سنتی و دینی ، نظیر لباس و پوشاک سنتی پرداخت. رضاشاه، فکر متمدن شدن ایران را از آغاز سلطنت خود در سر می پروراند و متحدالشکل کردن لباس در سال 1307 و نوع پوشش اعضای خانوادهء شاه، موید این واقعیت بود اما سفر ترکیه این تلقی را تقوت کرد و رضا شاه بعد از مسافرت ترکیه از رفع حجاب زنان

مقاله حاضر، وضعیت مشارکت سیاسی زنان در جمهوری اسلامی ایران را طی سالهای 1375 تا 1384 در پرتو نظریه توانمند سازی زنان مورد مطالعه قرار داده است این نظریه، شامل پنج مرحله رفاه، دسترسی، آگاهی ، مشارکت و کنترل است مقاله با استفاده از آمار و نمودارهای موجود، سعی در تحلیل کمی وضعیت مشارکت سیاسی زنان در دوره فوق دارد سوال آغازین پیرامون چگونگی وضعیت مشارکت سیاسی زنان در دوره فوق در پرتو نظریه

چهارشنبه, 12 اسفند 1394 ساعت 12:00

زنان و آینده خانواده (قسمت سوم)

فرانسیس فوکویاما، انقلاب فاجعه آمیز جنسی و اقتصادی را « فروپاشی بزرگ» نام داده، فروپاشی ای که بدون تردید هم اکنون به وقوع پیوسته است اگر چه بسیاری از ادعاها و نتیجه گیری های فوکویاما به بحث و بررسی دقیق نیاز دارند تا یک جنبهء استدلال وی به طور جدی مورد توجه قرار گیرد و ( آن اینکه): نیروها و سیستم های جدید اقتصادی که بر جهان حکومت می کنند، به طور خودکار زندگی نهادینه شده

چهارشنبه, 12 اسفند 1394 ساعت 11:19

زنان و جامعه اطلاعاتی، فرصتها و تهدیدها

رشد و توسعه فناوری های نوین ارتباطی و اطلاعاتی و به طور قابل ملاحظه ، اینترنت ، تغییرات چشمگیری را در عرصه محیط کاری و زندگی روزمره موجب شده و زمینه حرکت از جامعه« صنعتی» به جامعه « اطلاعاتی» را فراهم ساخته است اینترنت و جامعه اینترنتی از مباحث حساس و مورد توجه محققان در سالهای اخیر بوده است کشف این که این فضای مجازی،

چکیده: طلاق در لغت به معنای رهاشدن و در اصطلاح فقهی به معنای حلّ العقد است. قرآن کریم نیز با استفاده از عباراتی همچون «تسریح به احسان»، نگاه مترقی خویش به این مسأله را نشان داده است. در شرایطی که طلاق در میان اقوام و ملل گذشته رواج داشته، یهودیان محدودیتی برای آن قائل نبودند و مسیحیان کاتولیک نیز آن را ممنوع می دانستند، اسلام با معرفی آن به عنوان مبغوض ترین حلال، دیدگاه میانه ای عرضه کرد. افزایش نابسامانی های خانواده و رشد روزافزون طلاق، ضرورت پناه بردن به کتاب هدایت و استفاده از برنامه های متعادل و متناسب با فطرت انسان را برای درمان این نابهنجاری ها آشکار می سازد. قرآن کریم با رعایت سیر منطقی، این مشکل را از زمان همسرگزینی و حتی مرحله تبیین جایگاه، نقش و تفاوت های زن و مرد پی جویی می کند و پس از تشریح ابعاد و آثار طلاق، نسبت به استفاده از این آخرین چاره

پنج شنبه, 29 بهمن 1394 ساعت 03:30

الگودهي زن از منظر قرآن کريم

چکیده: در اين نوشتار به حول و قوه الهي و استمداد از پیشگاه منور حضرت ولي عصر ( عجل الله تعالي فرجه الشريف ) در پنج بخش به اين موضوعات خواهیم پرداخت. بخش اول ، کلیات: شامل: تعريف الگو، اقسام الگو، اصل الگودهي و الگوپذيري و اينکه انسان هم الگوپذير است و هم الگو دهنده، و سپس به بحث پیرامون رابطه تقلید با الگوپذيري خواهیم پرداخت. خطا در اسوه پذيري و آفت‌هاي اسوه پذيري و راههاي مقابله با آن را نیز بررسي خواهیم کرد. بخش دوم : ابتدا وضعیت زنان را در عصر جاهلیت بررسي نموده و سپس آياتي که بیانگر الگو است بیان خواهیم کرد و آنگاه به رابطه داستان سرايي و الگودهي قرآن خواهیم پرداخت. و در پايان اين بخش اقسام الگو در قرآن را مطرح خواهیم نمود. بخش سوم: به الگودهي زن از منظر قرآن خواهیم پرداخت در اين بخش به وضوعاتي که سبب شده است قرآن آن زنان را به عنوان نمونه مطرح نمايد عنوان نموده که عناوين مورد بحث عبارتند از: فصل اول : الگودهي در حوزه اخلاق و فرهنگ و اعتقادات ؛شامل : الگوي ايمان راسخ ،الگوي در توکل ، الگوي عطوفت، الگوي مقاومت، الگوي عفاف و پاکدامني، الگوي ايثار، الگوي حق پذيري، الگوي زهد و پارسايي، الگوي امر به معروف و نهي از منکر. فصل دوم: الگودهي در مسائل خانواده؛ شامل: معیار انتخاب همسر، الگوي وفاداري، الگوي فرزندخواهي، الگو در تربیت فرزند، الگوي فرزند خواندگي. فصل سوم: الگودهي زن در حوزه مسائل اجتماعي و اقتصادي؛ شامل: الگوي معاشرت، الگوي در مشورت، الگوي در مشاغل اجتماعي. فصل چهارم: الگودهي در حوزه مسائل عبادي شامل : الگوي اخلاص، الگوي در گزينش مکان عبادت، الگوي مناجات، دعا، توبه و استغفار. فصل پنجم: الگودهي در حوزه مسائل سیاسي شامل: الگوي مبارزه با کفر، الگودهي در مسائل اطلاعاتي. بخش چهارم ، الگودهي زن کامل: در اين بخش زندگي حضرت زهرا (سلام الله عليها) در ابعاد گوناگون بحث و بررسي خواهد شد. بخش پنجم : نمونه هايي نامطلوب از زنان از منظر قرآن: در بخش پاياني نمونه هاي نامطلوب زنان را مطرح خواهیم کرد و آنان عبارتند از همسر ابولهب ( نمونه مبارزه با رهبران الهي )، همسر حضرت نوح و حضرت لوط ( مصداق خیانت ) و دو همسر پیامبر اکرم ( صلي الله علیه و آله وسلم) ( به عنوان دو زن که افشاي راز نمودند.) منبع/ مرکز تحقیقات زن و خانواده

چکیده: تحقیق حاضر، چنان که از عنوان آن پیداست، به مطالعه و بررسي جايگاه و منزلت زن در ديدگاه اسلام و تاريخ جاهیلت مي پردازد. زنان يکي از مهمترين ارکان جامعه بشري اند و در جايگاه مادري، نخستین انساني هستند که با آدمیان قبل از ولادت و پس از آن رابطه دارند، لذا نقش زنان در اعتلاي جامعه و يا در صورت بروز انحراف، در انداختن جامعه به سراشیبي سقوط و انحطاط بر هیچ متفکر و انديشمندي پوشیده نیست. بنابراين اسلام به زن با نگاهي از سر احترام مي نگرد و میان شأن زن و مرد با عدالت حکم مي کند. در اين تحقیق هدف آن است که با مقايسه اي کوچک میان انحرافات زن در جاهیلت اولي يعني دوره قبل از بعثت پیامبر (ص) و مقايسه با آنچه امروز بر زنان قرون معاصر به اسم آزادي و حريت عرضه میشود؛ احساس لزوم تاريخ به تکرار ظهور منجي رهايي بخش ديگري براي رهايي از جاهیلت ثاني را گوشزد نمايیم. در اين تحقیق نخست به تبیین ديدگاه اسلام به شأن و جايگاه زن پرداخته و سپس و در يک فصل جداگانه، به انحرافات زنان جاهلي و ظلم هايي که به ايشان روا مي شد و وضع رقت انگیز زنان در ساير بلاد هم عصر با جاهیلت شبه جزيره عربستان و نیز گريزي کوچک به جاهیلت کنوني پرداخته ايم و پس از آن، و در فصلي ديگر روش ها و راه هاي برخورد اسلام با چنین ظلم ها و انحرافاتي را به دو صورت سلبي و ايجابي بیان کرده ايم. در نهايت ضمن تحلیلي کوتاه و جمع بندي مطالب، با بیان نشانه هايي از جاهیلت در عصر حاضر، ذيل هشدار قرآن کريم درباره نیفتادن در جاهلیتي دوباره، از واقعیت ادعاهاي برخي در حمايت از جايگاه زن پرده برمي داريم. منبع/ مرکز تحقیقات زن و خانواده

چکیده: موضوع این رساله «بررسی فقهی حقوقی محاسبه مهریه به نرخ روز» است که یکی از مصادیق مسأله «جبران کاهش ارزش پول» را بررسی می‌کند. ابتدا کلیاتی پیرامون مفوم و ماهیت مهر، فلسفه تشریع و کارکرد‌های اجتماعی ـ اقتصادی آن، مفهوم تورم و تأثیر آن بر مهریه‌های ریالی و نیز سابقه و تاریخچة فقهی و حقوقی موضوع جبران کاهش ارزش پول در آثار و منابع فقهی و قوانین مدوّن بحث شده است. سپس دیدگاه‌های فقهی و مبانی و مستندات آنها را نقد و ارزیابی می‌کند که چکیده آن بدین قرار است: 1. برخی از فقها با مسأله محاسبه مهریه به نرخ روز مخالفند و به ادلّه‌ای چون تحقق ربا، مثلی بودن پول، سیره متشرعه و برخی روایات، بر کفایت پرداخت مبلغ اسمی مهریه و جایز نبودن جبران کاهش ارزش آن استناد کرده‌اند؛ که همگی این دلایل ضعیف و دلالتشان بر مقصود ناتمام است. از جمله ادلّة نقلی با نظر به تفاوت‌های اساسی بین پول‌های اعتباری امروزی، با درهم و دینار رایج در عصر تشریع دین اسلام و همچنین با توجه به تفاوت میزان شدید کاهش ارزش پول در عصر حاضر با کاهش اندک ارزش درهم و دینار صدر اسلام و برخی تفاوت‌های دیگر، مشکل است از احکام صادر شده برای تغییرات درهم و دینار در برخی روایات حکم عدم جواز جبران کاهش ارزش پول اعتباری استفاده شود. 2. برخی دیگر از فقها به جواز و لزوم تعدیل مهریه در همه حال، حکم کرده و به ادلّه‌ای نظیر قاعده لا ضرر، قاعده عدل و انصاف، لزوم تفریغ یقینی ذمّه،‌ مثلی بودن پول به اعتبار قدرت خرید آن و... تمسک جسته‌اند که برخی درست و برخی در دلالت بر نظریّه مذکور با مشکل مواجه است، از جمله: الف) قاعدة «نفی ضرر» با توجه به محقق نشدن رکن انتساب ضرر به زوج و اقدام زوجه در برخی موارد، قابل استناد نیست. ب) لزوم رعایت عدالت و نفی ظلم در حق دیگران از اموری است که آیات و روایات و عقل بر آن تأکید دارند. رعایت این قاعده هنگامی که ارزش پول کاهش شدیدی می‌یابد، در صورتی ممکن است که معیار در باز‌پرداخت، قدرت خرید حقیقی پول باشد؛ و گرنه از قلمرو عمل به عدل و قسط خارج، و دچار ستم آشکار می‌شویم. ج) تنها با پرداخت قدرت خرید پول، ذمّه زوج از دین و تعهد فارغ می‌گردد. 3. برخی نیز تفصیل داده و گفته‌اند: تنها در صورتی زوج ضامن کاهش ارزش پول است که زوجه مهریه‌اش را مطالبه کرده، و زوج از پرداخت امتناع نموده است. در غیر این صورت، «قاعده اقدام» مانع تمسک به قاعدة نفی ضرر است. بررسی این دلیل نیز ضعف آن را روشن می‌سازد. 4. نظریّة مختار تفصیل بین حالت‌های مختلف کاهش ارزش پول است؛ در کاهش شدید و فاحش باید جبران شود، در کاهش خفیف محاسبه نرخ تورم جایز نیست. و در کاهش متوسط احتیاط در مصالحه است. دلیل این تفصیل دو مطلب است: یک ـ ادای دین امر عرفی است دو ـ پول به لحاظ ارزش حقیقی و قدرت خرید آن مثلی است و عرف زمانی که ازرش پول کاهش چشمگیر داشته باشد تنها در صورت پرداخت قدرت خرید پول، ادای مثل آن را صادق می‌داند. در پایان به تجزیه و تحلیل تبصره الحاقی به ماده 1082 قانون مدنی و آئین‌نامه و مبنای حقوقی آن می‌پردازد و روشن می‌سازد که قانونگذار از مبنای حقوقی «خسارت تأخیر تأدیه» پیروی نکرده؛ بلکه مطابق مبنای فقهی «جواز تعدیل به طور مطلق» عمل کرده است. منبع/ مرکز تحقیقات زن و خانواده

چکیده: مستند موضوع این رساله (قتل زوجه و اجنبی در فراش) که در ماده 630 ق.م.ا: «هر گاه مردی همسر خود را در حال زنا با مرد اجنبی مشاهده کند و علم به تمکین زن داشته باشد، می‌تواند در همان حال آنان را به قتل برساند؛ و در صورتی که زن مکره باشد فقط مرد را می‌تواند به قتل برساند. حکم ضرب و جرح در این مورد نیز مانند قتل است» بیان گردیده نظریه مشهور فقها و نیز نظر مرحوم امام‌(ره) در تحریر‌الوسیله می‌باشد؛ که مصون از اشکالات نمی‌باشد. اجازه قتل کسی که هنوز جرم او در محکمه ثابت نشده، اجازه قتل کسی که اگر در شرایط مشابه مرتکب زنا (در غیر فراش) گردد مجازاتش جلد یا رجم می‌باشد و نه قتل که حتی از رجم شدید‌تر است، شیوع انتقام‌های شخصی، سؤء استفاده بعضی از مردان، گسترش قتل‌های فامیلی، مخالفت با اصل مسلم برائت و مخالفت با موازین حقوق بشر، از جمله آن‌ها می‌باشد. در این رساله علاوه بر ذکر مبانی تحلیلی قتل در فراش، در ضمن بیان کلام فقهاء و نظریات آنان مبانی تعبدی و روایات وارده باب بررسی و مورد تحلیل قرار گرفته و با استفتاء از فقهای حاضر مسائل و فرضیه‌های مختلف مورد کنکاش قرار گرفته است. و در خصوص اصل موضوع نیز، مستند نظریه مشهور فقها، روایاتی است که یا در صدور آن از معصومین(ع) و یا در دلالتش و یا در هر دو خدشه می‌باشد. این عدم استحکام سبب گردیده عده‌‌از از فقهای متقدم و متأخر یا با اصل جواز قتل به طور کلی مخالفت نمایند و یا در صورت موافقت، آن را مشروط به احصان و یا منحصر به زانی بدانند. ضمن آن‌که درباره قتل زوجه هم فقط یک روایت وجود دارد، که جدا از مرسله بودنش، در کتاب‌های فقهای متقدم بر شهید اول ذکر نگردیده است؛ بنابراین حکم مشهور یاد شده فاقد مستند معتبر می‌باشد. منبع/ مرکز تحقیقات زن و خانواده

پنج شنبه, 29 بهمن 1394 ساعت 03:30

اذن پدر در ازدواج دختر

چکیده: در راستای رسیدن به اهداف تحقیق و ارائه هر چه منظم‌تر مطالب این پژوهش با آغاز یک مقدمه و سه بخش، و دارای هشت فصل به حاصل نتیجه و کتاب‌نامه تنظیم شده است. که در مقدمه به بیان طرح مساله عنوان پژوهش ـ تاریخچه و پیشینه تحقیق و اهداف و ضرورت‌های تحقیق، سؤالات اصلی و فرعی، فرضیه و سازمان‌دهی آن پرداخته شده است. و در بخش اول که شامل سه فصل می‌باشد این بخش درصدد بیان کلیات و تعریف واژگان کلیدی و مباحث کلی بحث پرداخت شده است. بخش دوم که دارای سه فصل است در خصوص ولایت بر دختر صغیره و رشیده (باکره و ثیّبه) و آیات و روایات وارد در این خصوص را مورد کنکاش قرار می‌دهد. ادله قائلین به استقلال و عدم استقلال دختر در ازدواج و همچنین قول به تشریک که مختار این رساله می‌باشد و همچنین به نظریات دیگران در این بخش پرداخته شده و آنها را مورد نقد و بررسی قرار داده‌ایم. بخش سوم به همراه دو فصل نظرات علماء و صاحبان نظر را ذکر کرده و ضمن بیان ادله آنها آنرا مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد. و در خاتمه به نتیجه‌گیری کلی از مباحث مطرح شده در این پژوهش می‌پردازیم. منبع/ مرکز تحقیقات زن و خانواده

صفحه1 از4